Powrót

Symulator KSE z technologią VR

18 maja 2022, 13:30

Symulator KSE z technologią VR

 

Symulator KSE (Krajowego Systemu Elektroenergetycznego), to wspólny projekt PSE Innowacje i PSE S.A. Dzięki zastosowanej w Symulatorze technologii i unikatowym rozwiązaniom szkolimy ekspertów, którzy czuwają nad stabilną pracą systemu elektroenergetycznego w Polsce.

Służby dyspozytorkie i eksploatacyjne mogą również ćwiczyć współpracę między zespołami oraz zarządzanie siecią w stanach normalnych, zakłóceniowych i awaryjnych.

Fot. PSE S.A.

 

W 2021 roku rozpoczęliśmy szkolenia w technologii VR360 (Virtual Reality), wykorzystując pliki i metodologię BIM (Building Information Modeling), które pozwoliły nam na odwzorowanie w wirtualnej rzeczywistości jedną ze stacji elektroenergetycznych.

Fot. PSE S.A.

 

Po założeniu specjalnych gogli, przenosimy się w wirtualny wymiar stacji elektroenergetycznej. Dzięki kontrolerom ruchu VR samodzielnie wskazujemy miejsca, które chcemy zobaczyć i przetestować.

Fot. M. Zdunek / PSE Innowacje

 

Możemy m.in. wykonywać sterowania łącznikami nie tylko z poziomu komputera, ale również bezpośrednio z szafki polowej lub szafki napędu danego łącznika.

Fot. M. Zdunek / PSE Innowacje

Zastosowanie w Symulatorze ćwiczeń z wykorzystaniem technologii VR i BIM znacznie zwiększyło efektywność organizowanych przez nas szkoleń, co przełożyło się na skrócenie czasu rozpoznania zagrożenia funkcjonowania sieci i proces likwidacji awarii w KSE. Dodatkowo podnieśliśmy poziom bezpieczeństwa pracy zespołów dyspozytorskich oraz służb eksploatacyjnych. W praktyce przekłada się to na mniejszą liczbę przerw w dostawach energii, a w przypadku ich wystąpienia - szybsze ich przywracanie.

Jesteśmy dumni z tego, że możemy razem pracować nad stabilną pracą i bezpieczeństwem systemu elektroenergetycznego w Polsce.

Chcesz dołączyć do naszego zespołu #PSEITeam? Sprawdź najnowsze oferty pracy >